Asmildkloster Landbrugsskole blev indviet den 31 oktober 1908.
Forud var gået nogle år, hvor jægermester Aage Krabbe af Hald havde arbejdet med etableringen af landbrugsskolen på Asmildklosters jorde sammen med Viborg Amts Landøkonomiske Forening.
Ved skolestart var der 72 elever på 2 mands værelser,- og ved indvielsen sagde skolens første forstander, på baggrund af skolens værdigrundlag,- at skolen skulle være en ren fagskole for landvæsen og ikke en folkehøjskole.
Allerede i 1914 havde skolen pladsmangel og i 1920 rundede skolen 100 elever. I 1921 oprettedes der et kursus for skovfogedelever,- den første af sin art i Danmark. Denne uddannelse fortsatte frem til 1978, hvor uddannelsen blev flyttet til Gribskov på Sjælland, -og nu videre til Landbohøjskole i København.
Som alle andre undervisningsformer havde Asmildkloster vokseværk.
I 1954 blev der bygget maskinhal, i 1969 ny undervisnings og værelsesfløj med 44 elevværelser, i 1970 blev Vansøgård og i 1977 blev Ministergården købt. I slutningen af 90`erne blev gårdene solgt fra,- og samarbejdsaftaler med områdets landmænd blev etableret for praktikundervisningen.
Midt i 80`erne blev kursusejendommen bygget og senere kom idrætshallen.
I dag undervises der på Asmildkloster landbrugsskole ca. 250 elever. Herudover kommer diverse kurser for landmænd, virksomheder i den grønne sektor m.m..



